^ Back to Top
facebook

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

4 lutego, jak zwykle w tłusty czwartek, w byłej kopalni w Gorcach odbyła się Babska Biesiada Combrowa Miasta Gorc-Boguszowa – kostiumowa impreza dla pań, która od ponad dwudziestu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Babski Comber organizowany w Boguszowie-Gorcach to niewątpliwie najstarsza i największa tego typu impreza w regionie. Począwszy od 1996 r. rokrocznie biesiaduje tu około 150 pań, które pod dyktando Marszałkini składają combrową przysięgę, tańczą, śpiewają, a niepokorne z uśmiechem dają się zamykać w dyby lub poddają surowym razom leciwego dupochlasta. Nieodłącznym elementem babskiej biesiady jest wspólne, uroczyste odśpiewanie combrowego hymnu oraz harce z kukłą zwaną „Combrem”. Zwyczaj ten sięga jeszcze 1600 roku i wywodzi się z regionu krakowskiego. W tłusty czwartek przekupki urządzały tam zapusty i z kufelkiem piwa szły ulicami miasta niosąc na czele pochodu wielką kukłę wyobrażającą mężczyznę, nad którą panie z ochotą się pastwiły.

Tegorocznej Biesiadzie organizowanej przez Centrum Kulturalno-Kongresowe „Witold” przyświecało hasło „Z kamerą wśród zwierząt”. Wszystko zostało więc podporządkowane zwierzęcemu tematowi. Dekoracje, scenariusz, piosenki w śpiewnikach, a nawet kary. Niepokorne uczestniczki biesiady musiały liczyć się z zamknięciem w klatce, psiej budzie, a także z galopowaniem na combrowych ogierach. Zwierzęce były też kostiumy, w Centrum „Witold” bawiły się kocice, tygrysice, biedronki, pszczółki, szare myszki, wesoło pląsały krowy, papugi, a nawet pani jeżowa. Na gorcowski comber zaproszono również kilku panów, którzy doświadczyli tradycyjnego obcięcia zwisów męskich oraz przymuszeni zostali do złożenia przysięgi bezwzględnego posłuszeństwa płci pięknej. Imprezę prowadziły: Marszałkini - Halina Krysta ustylizowana na dostojnego pawia oraz Maria Burzyńska (kaczuszka) i Katarzyna Bernaś (pszczółka).

Już dziś zapraszamy na przyszłoroczną Babską Biesiadę Combrową Miasta Gorc Boguszowa, która odbędzie się w tłusty czwartek roku 2017 pod hasłem „Z Combrem przez świat, czyli stroje regionalne z różnych zakątków świata”

Serdeczne podziękowania za twórczy wkład w organizację imprezy dla pań:
Renaty Stec,
Anny Barczuk,
Teresy Kozickiej,
Anny Urbanowicz,
Aliny Binder,
Teresy Kucharskiej,
oraz Elżbiecie Gursztyn.

Kalendarz wydarzeń