^ Back to Top
facebook

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Centrum Kulturalno-Kongresowe „Witold” zaprasza na wyjątkową, kobiecą wystawę fotograficzną. Dwanaście autorek, dwanaście różnych osobowości. Każda z nich reprezentuje inne środowisko, inny styl i tematykę, odmienne spojrzenie na rzeczywistość oraz poziom wrażliwości.

Autorki zdjęć: Halina Babicka; Alicja Dąbrowska; Justyna Drapała; Danuta Kałasznikow; Renia Kończak; Krystyna Kosińska; Izabela Łaszewska-Mitręga (kurator wystawy); Anna Podlewska; Jadwiga Łozińska; Maria Wronka; Wiesława Standzoń; Barbara Ziółkowska.

Fotografia pojawiła się na przełomie XIX i XX wieku. To był niezwykły okres w dziejach ludzkości, naznaczony pojawieniem się nowych możliwości, epokowymi wynalazkami, odkryciami, które odmieniły oblicze świata.

Fotografia zrewolucjonizowała rynek sztuki, ale pojawił się problem jej zakwalifikowania. Najbliżej jej było do malarstwa i z nim to była najmocniej związana. Zanim jednak wywalczyła sobie miano dziedziny sztuki, zanim wypracowała własne środki wyrazu, swoiste zasady estetyki, czerpała z malarstwa nie tylko tematykę, ale i zasady kompozycji, harmonii, metod przedstawiania rzeczywistości.

Nowinka technologiczna szybko stała się niezwykle popularna, otwierała nowe możliwości. Ówcześni wręcz uwielbiali się uwieczniać. Portrety, pejzaże czy scenki rodzajowe wykonane za pomocą aparatu fotograficznego były tańsze i powstawały znacznie szybciej niż ich malarskie, tradycyjne odpowiedniki. Fotografia rozpowszechniła się do tego stopnia, że zaczęto nawet głosić śmierć tradycyjnego malarstwa.

Fotografia jest obecnie najpopularniejszą formą uwieczniania wyjątkowych chwil, bliskich nam ludzi, szczególnych wydarzeń, wartych zapamiętania. Pragniemy pokazać Wam kobiece oblicze fotografii, w którym można dostrzec niezwykły, wręcz intymny związek z przyrodą, zanurzenie w codzienności, z której za pomocą aparatu fotograficznego wydobywają urodę umykających chwil. To kwintesencja kobiecej natury, romantycznej, melancholijnej, refleksyjnej. Kobiety nie tylko tworzą, ale umieszczają w swoich dziełach cząstkę samych siebie. Każda fotografia nosi wyraźne ślady artystycznej osobowości, wyjątkowości i wielkiej wrażliwości na piękno otaczającego świata.

Autor : Anna Łaszewska 

Wystawę oglądać można od dnia 11 marca 2016 r. w sali wystawowej CK-K „Witold”, ul. Traugutta 12 g,  w godzinach od 10:00- 18:00.

Zapraszamy serdecznie!

Kalendarz wydarzeń