^ Back to Top
facebook

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Centrum Kulturalno- Kongresowe zaprasza do zwiedzania Izby Pamięci oraz wejścia na wieżę widokową skąd roztacza się wspaniały widok na całą okolicę. Szyb Witold to zabytek wpisany w krajobraz naszego miasta, mała cząstką górniczej tradycji. Chcielibyśmy aby pamięć o naszych korzeniach, tradycji górniczej przetrwała. Priorytetem naszej działalności jest więc krzewienie kultury i pamięci o naszej małej Ojczyźnie oraz pracy i trudzie górniczym naszych najbliższych. W tym też celu w CKK „Witold” uruchomiona została Izba Pamięci Górnictwa i Kopalnictwa. W izbie prezentowane są eksponaty oraz pamiątki przekazane przez osoby niegdyś związane z górnictwem na terenie Boguszowa-Gorc. Wśród eksponatów znaleźć można górnicze lampy z różnych okresów, metanomierze, maski przeciwpyłowe oraz przeciwgazowe, aparaty tlenowe i ucieczkowe, mundury górnicze, stare zdjęcia, plany i dokumenty, a nawet księgę pamiątkową z 1945 r. A nad wszystkim tym czuwa oczywiście Ś. Barbara - patronka górników.

Górnicza historia naszego regionu
Historia Szybu sięga aż do roku 1769 - to właśnie z tego okresu pochodzi pierwsza wzmianka na temat prac na terenie Gorc: „kopalnia w Gorcach, która przez gminę jest prowadzona daje rocznie 693 wozy węgla” głosił urzędowy komunikat. „Gustaw” - bo taką właśnie nazwę nosił przed przemianowaniem na „Witold” szyb - powstał dopiero w 1791 roku, a dynamiczniej zaczął rozwijać się trzydzieści lat później, w momencie przyłączenia doń mniejszych sztolni.
Kopalnia kilkakrotnie przechodziła z rąk do rąk. Najpierw prawa do niej posiadał baron von Dyherrn-Czettrritz, z czasem trafiła do radcy handlowego Georga Treutlera, by na koniec zostać kupioną przez Gustava Kramsta, znanego potentata górniczego w tym rejonie.
Wraz z rozwojem Gorc, rozbudowywał się też sam „Gustaw”, który należał wtedy (1872r.) do spółki Schlesische Kohle- und Cokes-Werke A.G, zrzeszającej w tym czasie większą część wałbrzyskich kopalń i koksowni.
Dobra passa placówki wydobywczej skończyła się jednak wraz z nadejściem kryzysu gospodarczego. Spowodował on zalanie kopalni w 1931 roku, a na decyzję o jej ponownym uruchomieniu trzeba było czekać następne dwanaście lat. Od tamtej pory stała się częścią zakładów wydobywczych „Gluckauf” (późniejszej „Victorii”) w Sobięcinie, natomiast po wojnie poddano ją ponownej rozbudowie i zmieniono jej nazwę na „Witold”.
Jednak w 1993 r. w wyniku zachodzących zmian i przejścia na gospodarkę rynkową szyb wraz z całą kopalnią „Victoria” został zlikwidowany.
Na ponowne otwarcie Szybu „Witold” trzeba było czekać aż do roku 2014. W tym właśnie roku dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej miasto przeprowadziło adaptację budynku nadszybia z wieżą wyciągową na obiekt o charakterze kulturalnym. Niszczejące budynki pokopalniane zrewitalizowano i przekształcono w Centrum Kulturalno – Kongresowe „Witold”.

Źrodła: Kronika Wałbrzyska, praca zbiorowa
pod red. I. Morelowskiej, PWN Warszawa-
Wrocław 1983; Boguszow-Gorce, Urząd Miejski w
Boguszowie-Gorcach, Zarząd Wojewodzki DTSK w
Wałbrzychu, Towarzystwo Miłośnikow Boguszowa-
Gorc, Sesja Popularno-Naukowa z cyklu „Dolny
Śląsk w kręgu kultury Polskiej”, Boguszow-Gorce-
Wałbrzych, 1979 r.; blog e-knapczyk.pl; materiały
wewnętrzne UM w Boguszowie-Gorcach.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31